Politiek nieuwsoverzicht 31 maart 2025

01-04-2025 13:41

Kamer steunt NSC-motie voor crisisaanpak

De VTW Factsheet praat jou bij over alle voor de Vereniging van Toezichthouders in Woningcorporaties (VTW) relevante politieke ontwikkelingen en mediaberichten. Met deze week onder andere:

Hybride warmtepomp

De Kamer heeft afgelopen week de aangepaste motie van het CDA aangenomen die het kabinet oproept "met de woningcorporaties in gesprek te gaan over de toepassing van de hybride warmtepomp bij vervanging van een gasketel". De motie werd ingediend tijdens het debat over de Klimaat- en energieverkenning, maar werd vervolgens aangehouden voor de stemmingen. In de oorspronkelijke motie stond nog dat het kabinet werd opgeroepen om afspraken te maken met corporaties, maar dat vonden veel partijen en de minister te ver gaan. Voor enkel een gesprek bleek wel een meerderheid te vinden, al was van de coalitie alleen de VVD voor.

Overzicht stemmingen

Woontop

De Kamer heeft afgelopen week met ruime steun een motie van NSC aangenomen die het kabinet verzoekt om te komen tot een crisisaanpak voor de realisatie van 401.000 woningen. Dit aantal komt overeen met het actuele tekort. In de motie wordt de minister opgeroepen locaties aan te wijzen en fatale termijnen op te stellen, zodat de minister kan ingrijpen als de decentrale overheden niet snel genoeg leveren. Tijdens het debat liet minister Keijzer weten twijfels te hebben over het werken met fatale termijnen, omdat dat onnodig druk kan zetten op de interbestuurlijke overleggen. Wel noemde ze het voorstel van NSC-Kamerlid Welzijn interessant en stelde voor hier later over door te praten.

Gewijzigde motie van het lid Welzijn c.s. over een crisisaanpak om te komen tot bouwlocaties voor 401.000 woningen

Energielabels

Uit een onderzoek van het FD blijkt dat vastgoedpartijen en corporaties zichzelf een energielabel toekennen. De Woonbond en het ministerie reageren boos. Keijzer werkt aan wetgeving om de onafhankelijkheid van de experts die de labels afgeven beter te borgen.

  • FD: Vastgoedpartijen geven eigen huizen energielabels: minister grijpt in
  • NOS: FD: woningen krijgen geregeld onterecht een gunstiger energielabel
  • FD: Woningeigenaren profiteren van tienduizenden dubieuze energielabels

Stikstofproblematiek

Bouwend Nederland-voorzitter Arno Visser heeft afgelopen week in de Kamer een toelichting gegeven op het eigen onderzoek naar de gevolgen van de stikstofproblematiek op de woningbouw en de mogelijke oplossingen. "We hebben een tijdbom die onklaar moet worden gemaakt", aldus Visser. Eerder liet Bouwend Nederland dat 244.000 nieuwbouwwoningen op de tocht staan en dat de economische schade kan oplopen tot 93 miljard. Volgens Visser moet er niet meer gedebatteerd worden, maar ingezet worden op uitvoering. "Als je inzoomt, dan zie je dat in 47 van de 342 gemeenten 202.000 woningen liggen van die 244.000 die risico lopen. Dus 82% van de problemen zit in 14% van de gemeente. Dat betekent dus dat je daar alle aandacht op moet richten", aldus Visser.

Tijdens het gesprek kwamen ook onderzoekers en andere betrokkenen aan het woord die aangaven dat een drempelwaarde voor de woningbouw mogelijk is als sectoren worden gesplitst. "Ik denk ook dat het goed zou zijn als we het eens zouden zijn over een splitsing tussen stikstofoxide en landbouw. Want dan krijg je ook een beleid wat gericht is. Dan krijg je ook mogelijkheden om voor woningbouw, om daar een drempelwaarde voor te doen", zo viel te horen. "Als je dit zo doet, dan heb je de mogelijkheid om voor stikstofoxide, oftewel woningbouw, energieprojecten, een drempelwaarde in te voeren."

Transcript Gesprek 'Oplossingen voor de stikstofproblematiek'

Het politiek nieuwsoverzicht wordt mogelijk gemaakt door platform 1848.nl


VTW Agenda
02-04-2025 14:30 - 20:00 · Act Eventstudios (gebouw KB op terrein IPKW), Arnhem

Bouwdag

12-06-2025 00:00 - · N.t.b.,

VTW ALV en Themabijeenkomst

Agenda VTW Bijeenkomsten

Agenda VTW Academie

Agenda PE-aanbod

Veel gezocht