Nieuwsbrief 31 januari 2026

Reactie Aedes op coalitieakkoord

Teleurstelling over onvoldoende financiële middelen voor ambities woningbouw

Aedes is teleurgesteld in de plannen van de nieuwe coalitie voor de woningbouw in Nederland.

De ambitie om veel meer betaalbare woningen te bouwen wordt onderschreven, maar de financiële middelen die daarvoor nodig zijn blijven ver achter. Weliswaar doet deze coalitie eindelijk iets aan de winstbelasting voor woningcorporaties, maar het is onvoldoende om het grote geconstateerde tekort van bijna 20 miljard euro aan investeringscapaciteit te compenseren.

Meer informatie

Reactie van de Woonbond op het regeerakkoord

Aedes: belangrijkste punten voor woningcorporaties

Kabinetsformatie 2025: Aan de Slag - Coalitieakkoord 2026-2030

Lees verder

Aw publiceert Staat van de Corporatiesector 2026

Woningcorporaties kunnen de bouw- en verduurzamingsafspraken die zijn gemaakt met het Rijk, gemeenten en huurdersorganisaties niet nakomen.

Dat zegt de Autoriteit woningcorporaties in de Staat van de corporatiesector 2026. Bijsturing is nodig door extra financiële middelen beschikbaar te stellen óf hogere huren toe te staan. Als dit niet gebeurt, is het niet mogelijk om ruim 300.000 woningen te bouwen tot 2035 en een aanzienlijk deel van de bestaande woningvoorraad te verduurzamen.

Lees HIER het persbericht van de Autoriteit woningcorporaties

Lees HIER de reactie van Aedes

Lees verder

Herinnering Ledenraadpleging Visitatie

VTW Ledenraadpleging 
visitaties van woningcorporaties 2026

Begin maart gaat de VTW met Aedes, het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO), de Woonbond, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Stichting Visitatie Woningcorporaties Nederland (SVWN) in gesprek over visitaties.

De VTW is benieuwd naar uw ervaring met en suggesties voor visitaties in woningcorporaties. Deel uw waardevolle inzichten via de lopende ledenraadpleging met ons. Dat kan nog tot en met zondag 1 februari.

Bij voorbaat dank voor uw tijd en bijdrage. Via onze nieuwsbrief houden we u op de hoogte van de uitkomsten en ontwikkelingen.

Klik HIER om de ledenraadpleging in te vullen.

Lees verder

Fiscaliteit 2026

Handreiking geactualiseerd & lunchwebinar

Het tempo waarin fiscale veranderingen elkaar opvolgen blijft hoog.

In opdracht van de VTW heeft Deloitte de handreiking Fiscaliteit geactualiseerd. Maandag 9 februari lichten Henk de Graaf, Sebastiaan Timmermans en Veerle Foederer van Deloitte de ontwikkelingen tijdens het VTW lunchwebinar Fiscaliteit toe.

De geactualiseerde Handreiking Toezicht op Fiscaliteit 2026 gaat onder andere in op:

  • gewijzigde btw-vastgoedbesluit
  • invoering van de Wet minimumbelasting 2024 (gevolgen voor grote woningcorporaties)
  • doorkijk naar mogelijke wijzigingen in 2026

Meer weten? VTW Lunchwebinar Fiscaliteit, met onder andere: 

  • vrijstelling overdrachtsbelasting bij taakoverdracht
  • nieuwe volkshuisvestelijke regels in consultatie met doorwerking naar de Vpb
  • afschaffing Vpb-plicht / verruiming staatssteun
  • procedure tegen ATAD en lobby aanpassing ATAD nationaal en EU ontwikkelingen
  • status update procedures – Onderhoud/verbetering & Zonnepanelen
  • update/ontwikkelingen zzp-dossier
  • speerpunten Belastingdienst

Klik HIER voor meer informatie over het webinar en om u aan te melden

Lees verder

VTW Agenda Bijeenkomsten 2026

Bijeenkomsten en webinars

De VTW heeft voor 2026 een aantal mooie bijeenkomsten en webinars op de planning staan.

Noteer de data alvast in uw agenda. Klik op de link voor meer informatie en om u aan te melden. Van de data waar u geen link ziet, zullen meer informatie en de uitnodiging volgen.


Woensdag 4 februari - Utrecht: Aedes Benchmark
Maandag 9 februari - online: Fiscaliteit met Deloitte
Dinsdag 3 maart - webinar: Frauderisico's en Integriteit met MBA
Maandag 30 maart - Nijmegen: VTW Bouwdag
Maandag 1 juni - online: Onverenigbare functies met Aw
Donderdag 4 juni - Utrecht: SOM & VTW
Maandag 29 juni: VTW ALV en Themabijeenkomst
Woensdag 23 september - online: Prinsjesdag webinar
Woensdag 25 november: VTW ALV en Themabijeenkomst

Lees verder

VRO - Keijzer pleit voor verminderde regeldruk

Maatregelen voor vermindering regeldruk corporaties

De regeldruk voor woningcorporaties moet verder verminderen, zodat corporaties zich beter kunnen richten op het bouwen en onderhouden van woningen.

Minister Mona Keijzer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening werkt daarom aan wetgeving die de waardering van vastgoed makkelijker maakt. Corporaties zijn dan minder tijd kwijt aan de complexe berekeningen die nu vereist zijn. Afgelopen november kondigde Keijzer al aan dat ze de winst en verliesrekening voor corporaties gaat vereenvoudigen.

Bekijk HIER het volledige nieuwsbericht van de Rijksoverheid

Lees verder

Platform 31 en VNG

Kennis en Innovatie bijeen brengen

VNG en Platform31 starten een expertisecentrum om de uitvoeringskracht van gemeenten in de woningbouwopgave te versterken. Ze brengen daarvoor relevante werkwijzen, instrumenten en kennis bijeen, zodat gemeenten deze kunnen toepassen.

Lees HIER het volledige artikel over het initiatief

Lees verder

Terugblik 2025

Versnelling en vertraging

2025 was een bewogen jaar waarin versnelling en vertraging elkaar afwisselden. Een jaar waarin de politiek regelmatig in het middelpunt van de belangstelling stond.

De VTW blikt terug op een aantal mooie bijeenkomsten waarin we samen het intern toezicht naar een hoger niveau tilden.

Dat gebeurde onder andere tijdens de inspirerende Bouwdag, de Dialoogtafels over de geactualiseerde Governancecode, de eerste bijeenkomst voor commissarissen onder de 46 jaar, diverse regionale roadshows over samenwerking en solidariteit, het ledenfestival dat we samen met de NVTZ organiseerden en een bijeenkomst waarin toezichthouders in gesprek gingen met woningzoekenden. 

Bekijk de terugblik video hieronder, waarin leden en sprekers hun waardevolle en inspirerende inzichten delen. Uiteraard is dit slechts een kleine selectie van hetgeen wij in 2025 realiseerden. Niks missen in 2026? Bekijk de VTW Agenda 2026 verderop in deze nieuwsbrief.

Lees verder

Politiek nieuwsoverzicht 26 januari 2026

Keijzer moet ondanks demissionaire status aan de slag met aangenomen moties

De VTW Factsheet praat jou bij over alle voor de Vereniging van Toezichthouders in Woningcorporaties (VTW) relevante politieke ontwikkelingen en mediaberichten. Met deze week onder andere:

  • Wijziging Woningwet om systematiek waardering vastgoed corporaties naar Kamer
  • PBL dringt aan op samenhang en scherpe keuzes in Nota Ruimte
  • Cie-grondrechten kritisch over voorstel schrappen voorrang statushouders
  • OVV: Zorgen om gevolgen extreme regenval op kwetsbare bewoners

Het politiek nieuwsoverzicht werd mogelijk gemaakt door platform 1848.nl

Lees verder

Opleidingsagenda VTW Academie

Nog een aantal plekken beschikbaar

Voor onderstaande masterclasses die in maart en april starten is nog een aantal plekken beschikbaar. 

Klik op de link voor meer informatie en om aan te melden. Of bekijk hier ons programmaoverzicht voor het gehele jaar.

10 maart 2026   Waardegedreven toezicht
18 maart 2026   E-learning Programma Gecertificeerd Commissaris
18 maart 2026   Dynamische oordeelsvorming
25 maart 2026   Inspiratie op locatie: Participatie en gemeenschapstoezicht
25 maart 2026   Verdiepende leergang: Toezicht op organisatienetwerken
10 april 2026   Inspiratie op locatie: Iedereen onder dak
14 april 2026   Toezichthouden op sociale veiligheid
14 april 2026   Leergang de nieuwe commissaris
16 april 2026   Effectieve communicatie in de boardroom
17 april 2026   Toezicht op zorgvastgoed
21 april 2026   Strategisch Partnerschap in de boardroom
22 april 2026   Toezicht op vastgoedinvesteringen

 

Lees verder

Vacatures

7 vacatures bij 6 corporaties

Rijnhart Wonen, Woonpartners, Nester, Wel Wonen, Stadgenoot en Nijestee.

  • Lid rvc bij Rijnhart Wonen in Leiderdorp
  • Lid rvc bij Woonpartners in Helmond
  • Voorzitter en lid rvc bij Nester in Reuver
  • Voorzitter rvc bij Wel Wonen in Enkhuizen
  • Lid rvc bij Stadgenoot in Amsterdam
  • Lid rvc bij Nijestee in Groningen
  •  

Klik HIER om de vacatures op onze website te bekijken.

Lees verder