Nieuwsbrief 23 januari 2026

Ledenraadpleging Visitaties

VTW Ledenraadpleging 
visitaties van woningcorporaties 2026

Begin maart gaat de VTW met Aedes, het Ministerie van VRO, de Woonbond, de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Stichting Visitatie Woningcorporaties Nederland (SVWN) in gesprek over visitaties.

De VTW is benieuwd naar uw ervaring met en suggesties voor visitaties in woningcorporaties. Deel uw waardevolle inzichten via onderstaande ledenraadpleging met ons. Bij voorbaat dank voor uw tijd en bijdrage. Via onze nieuwsbrief houden we u op de hoogte van de uitkomsten en ontwikkelingen.

Klik HIER om de ledenraadpleging in te vullen.

Lees verder

Maandag 30 maart - VTW Bouwdag

Samen bouwen met verbeelding

Maandag 30 maart organiseert de VTW voor de derde keer haar succesvolle Bouwdag. Met dit jaar als thema Samen Bouwen met Verbeelding.

Ook voor deze editie hebben we weer een uitzonderlijk inspirerende locatie uitgezocht. De Vasim in Nijmegen: een industrieel icoon en ontmoetingsplaats voor kunst, cultuur, sport, horeca, evenementen en creatieve bedrijvigheid.

Ooit gebouwd als moderne kunstzijdespinnerij en later dienstdoend als vliegasfabriek, is De Vasim nu een inspirerende plek voor iedereen. Het gebouw huisvest een levendige mix van functies waaronder, cultuur, sport, evenementen, eten en drinken, educatie en creatieve ondernemers.
 
Reserveer de middag/avond van 30 maart alvast in uw agenda. Meer informatie over het programma en de uitnodiging volgen spoedig.
 
Lees verder

VTW Agenda Bijeenkomsten en webinars

Bijeenkomsten en webinars

De VTW heeft voor 2026 een aantal mooie bijeenkomsten en webinars op de planning staan.

Noteer de data alvast in uw agenda. Klik op de link voor meer informatie en om u aan te melden. Van de data waar u geen link ziet, zullen meer informatie en de uitnodiging volgen.


Woensdag 4 februari - Utrecht: Aedes Benchmark
Maandag 9 februari - online: Fiscaliteit met Deloitte
Dinsdag 3 maart - webinar: Frauderisico's en Integriteit met MBA
Maandag 30 maart - Nijmegen: VTW Bouwdag
Maandag 1 juni - online: Onverenigbare functies met Aw
Donderdag 4 juni - Utrecht: SOM & VTW
Maandag 29 juni: VTW ALV en Themabijeenkomst
Woensdag 23 september - online: Prinsjesdag webinar
Woensdag 25 november: VTW ALV en Themabijeenkomst

Lees verder

Autoriteit woningcorporaties - rapport fusies

Bijna 100 fusies in 10 jaar

In de afgelopen 10 jaar beoordeelde de Autoriteit woningcorporaties (Aw) bijna 100 fusies tussen corporaties.

In 1995 zijn corporaties verzelfstandigd tot stichtingen en verenigingen die binnen door de overheid gestelde kaders hun eigen beleid voeren. Vanaf de verzelfstandiging zijn er fusies tussen corporaties en neemt het aantal corporaties af. Nederland telde in 1995 ruim 800 corporaties en in 2025 zijn dit er 269. Het totaal aantal corporatiewoningen bleef hierbij vrijwel gelijk en ligt op 2,3 miljoen.

Lees HIER het rapport van de Aw over fusies.

Deze inventarisatie geeft een terugblik op de concentratiebeweging in de corporatiesector gedurende de afgelopen 10 jaar. De VTW brengt in de loop van 2026 een geactualiseerde handreiking over fusies uit. 

Eerdere onderzoeken naar fusies

ESB - Fusie alleen voor kleine corporaties eenduidig positief (2014)

PBL - Geen schaalvoordelen of nadelen door fusies (1997 - 2010)

Lees verder

Aedes Vooruitblik 2026

Vooruitblik 2026: Samen aan de slag met bouwen, beheren en buurten

Waar houdt Aedes zich komend jaar mee bezig? Welke onderwerpen spelen er en hoe hangen die samen? Dat hebben ze op een rijtje gezet in hun Vooruitblik 2026.

Aedes.nl - "Het biedt niet alleen een overzicht, het is ook een uitnodiging om mee te denken en mee te doen. Samen zijn we de vereniging en bepalen we de koers. Samen zorgen we dat de producten die we maken je verder helpen. Doe je ook mee? Er zit vast een onderwerp bij dat jij voor je collega’s kunt versterken."

Bekijk HIER de complete vooruitblik en het artikel door Willem de Vreeze, directeur van Aedes

Lees verder

Publicatie Platform 31

Meer inzicht in wat senioren beweegt om een verhuisstap te maken

Natuurlijk zijn senioren gehecht aan hun woning en woonomgeving, zeker wanneer zij daar al decennia wonen.

Toch zijn er omslagmomenten waarop senioren een verhuisstap overwegen. Doorstroomaanpakken zouden op die momenten moeten inspelen. De publicatie van Platform 31 geeft inzicht in de woonkeuzeprocessen bij senioren, en helpt zo beleidsmedewerkers bij gemeenten en corporaties om hun aanpak aan te scherpen.

Klik HIER om het rapport van Platform31 te downloaden

Ook interessant van Platform 31

Bouwen aan vertrouwen
Podcast: Ontwerpen van woonvormen en gemeenschappen

Lees verder

Toezicht in tijden van AI en digitale transformatie

Marco Derksen over de keynote van Saskia Vlaar

Tijdens de Avicenna Docentendag van de Academie voor Toezichthouders en Commissarissen maandag 19 januari in Soesterberg, verzorgde Saskia Vlaar een keynote over de praktische betekenis, implementatie en impact van artificiële intelligentie (AI).

Na de opening door dagvoorzitter Stefan Wijers en een korte introductie door Frank Seine, directeur van Avicenna (regiepartner VTW Academie), sprak Vlaar de aanwezige docenten toe vanuit haar ervaring als bestuurslid bestuurslid bij de AI Coalitie voor Nederland (AIC4NL), en als toezichthouder in zowel publieke als private organisaties. Ze noemde onder andere:

  • Vlaar plaatste AI in historisch perspectief.
  • In haar keynote stond Vlaar expliciet stil bij het begrip innovatie.
  • De keynote maakte duidelijk dat AI een ontwikkeling is die vraagt om actieve en bewuste keuzes.
  • Expliciet kritische en morele reflectie ontbrak
  • Digitale afhankelijkheid vs digitale soevereiniteit
  • Maatschappelijke vraagstukken vragen aanvullend gesprek voor toezichthouders

Met dank aan Marco Derksen voor het delen van zijn reflectie en verslag

Klik de paarse knop hieronder om het volledige verslag van Marco te lezen..

Lees verder

Politiek nieuwsoverzicht 19 januari 2026

Begrotingsbehandeling VRO in teken van formatie en afscheid Keijzer

De VTW Factsheet praat jou bij over alle voor de Vereniging van Toezichthouders in Woningcorporaties (VTW) relevante politieke ontwikkelingen en mediaberichten. Met deze week onder andere:

  • Begrotingsbehandeling VRO 
  • Aangepaste Wet regie klaar voor parlementaire behandeling
  • CPB: 12.000 sociale huurders met koopwoning

Het politiek nieuwsoverzicht is mogelijk gemaakt door platform 1848.nl

Lees verder

VTW Academie - Toezicht op Transities in Zorg, Welzijn en Wonen

Samen toezicht houden op de toekomst van zorg, welzijn en wonen in Noord-Nederland

Op 3 juni start de volgende editie van de masterclass “Toezicht op Transities in Zorg, Welzijn en Wonen”

Het programma biedt toezichthouders en commissarissen in Noord-Nederland handvatten om complexe vraagstukken effectief aan te pakken. De NVTZ Academie en VTW Academie hebben samen met de University of Groningen Business School een gevarieerd programma ontwikkeld, waarbij essentiële kennis en inzichten worden aangereikt over regionale samenwerking, netwerken en innovaties.

Lees verder

Vacatures

10 vacatures bij 9 corporaties

Nester, Wonen Limburg, Welwonen, Stadgenoot, Nijestee, Thús Wonen, Goed Wonen, Brederode Wonen en Woningstichting Weststellingwerf.

Lees verder