Hernieuwde Beleidsregel Aw per 1-7-2025 - Belangrijke Wijzigingen voor Commissarissen

De Autoriteit woningcorporaties (Aw) heeft per 1 juli 2025 wijzigingen doorgevoerd in de Beleidsregel

Deze is van invloed zijn op de geschiktheids- en betrouwbaarheidstoets bij (her)benoemingen van bestuurders en commissarissen. De VTW heeft op de conceptversie kunnen reageren en suggesties aangedragen met betrekking tot geschiktheid en betrouwbaarheid van bestuurders en commissarissen (hoofdstuk 3) en onverenigbaarheden (hoofdstuk 4)

Belangrijke wijzigingen 

  1. Verkorte aanvraag bij herbenoeming van commissarissen.

  2. Tussentijdse toetsing als waarborg voor doorlopende geschiktheid en betrouwbaarheid. De Aw heeft in de richting van de VTW aangegeven dat tussentijdse toetsing een zwaar middel is dat alleen wordt ingezet bij serieuze signalen. Deze toetsing leidt niet automatisch tot intrekking van de zienswijze. Als de Aw de zienswijze intrekt, staat hiertegen bezwaar en beroep open op grond van de Algemene wet bestuursrecht. Na intrekking van de zienswijze blijft de benoeming door de RvC rechtsgeldig, maar in strijd met het belang van de volkshuisvesting. Bij nalaten van passende maatregelen door de RvC of de betrokken persoon, kan de Aw een interventie opleggen.

  3. Geen zienswijze is vereist wanneer een lid tijdens de benoemingstermijn tot voorzitter wordt benoemd. Bij herbenoeming beoordeelt de Aw de passendheid van de tussentijdse toets in relatie tot de voorzittersfunctie en de werkzaamheden van de corporatie.

  4. Er is ook geen zienswijze nodig als een zittende commissaris, met instemming van de huurdersorganisatie(s), een huurderscommissaris opvolgt. Dit sluit aan bij de visie van VTW.  

Persbericht Aw - Eenvoudiger Wanneer het Kan, Scherper Wanneer het Moet

Herziene Beleidsregels van de Aw (en de drie eerdere versies)


Terug